Brödrakamp i CHL?

Hedlund Media på Youtube

Bild
Det kan bli en brödrakamp i nystartade Champions Hockey League, CHL, som startar den 21 augusti. Ikväll blev Kölner Haie klara för CHL tack vare semifinalsegern över Grizzly Adams Wolfsburg. 

I Kölner Haie spelar den forne Djurgårdsbacken Andreas Holmqvist vars bror Michael Holmqvist (bilden) förhandlar med Djurgården om en fortsättning även i SHL. Kommer Djurgården och den äldre Holmqvistbrodern Michael överens finns chansen att det blir en brödrakamp i första upplagan av CHL.

I och med Haies semifinalseger med 4-1 i matcher blev de klara för nystartade CHL, något som konfirmerades dubbelt av CHL på twitter under torsdagskvällen.

Bröderna Holmqvist har en framgångsrik vecka, i måndags ledde Michael sitt Djurgården till SHL och ikväll var det Andreas tur att bli klar för andra finalen på rad med sitt Haie.

I Kölner Haie spelar även följande spelare med Stockholmsanknytning:
Daniel Tjärnqvist – Djurgården, Mika Hannula – Djurgården, Andreas Falk – Huddinge och Yared Hagos – AIK.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN