Tre Kronors VM-trupp och hela programmet för VM 2023

Idag presenterade förbundskapten, Sam Hallam, Tre Kronors VM-trupp till VM i Finland och Lettland 2023. Två spelare unga spelare sticker ut i truppen Lucas Raymond, 21, och Leo Carlsson, 18.
– Men de ska inte bära laget utan bara skjuta till det lilla extra, säger SVT-experten Håkan Loob.

Tre Kronors VM-trupp presenterades under tisdagen och på fredag 12 maj startar Ishockey VM 2023 i finska Tammerfors och Lettlands huvudstad Riga. Finalen spelas söndag 28 maj i Tammerfors.

I den svenska truppen är det två unga spelare som sticker ut och de har imponerat på förbundskapten Sam Hallam under förberedelserna till VM. Lucas Raymond, Detroit Red Wings, och Leo Carlsson, Örebro kommer att presentera sig själva om man får tro Hallam.

– Man såg att de hittade varandra och att det blev farligt, säger Hallam under presskonferensen när han presenterade truppen.

Hallam om talangerna

Blott 18-årige Leo Carlsson är en spelare som förbundskaptenen tror mycket på.

– Han är en spelare som bryter mönster. Han står för en offensiv kreativitet, säger Hallam.

– Det är spännande med unga, att se dem utvecklas vecka för vecka. Leo är både ödmjuk men också opåverkad av situationen – han vågar spela sitt spel.

När det gäller Detroit Red Wings Lucas Raymond, tror Hallam att det kan bli ett internationellt genombrott.

– Han har öst in poäng, det är otroligt kul att se honom. Han har enorma offensiva ”skills” men han är också beredd att jobba för det, säger Hallam.

Tre Kronors VM-trupp 2023

Inför VM innehåller Tre Kronors VM-trupp tolv spelare från SHL, nio från NHL och fyra spelare från NLA i Schweiz.

Målvakter

30. Jesper Wallstedt – Minnesota Wild
31. Lars Johansson – Frölunda
35. Jacob Johansson – Timrå

Backar

02. Christian Folin – Frölunda
07. Henrik Tömmernes – Genève-Servette
12. Patrik Nemeth – Arizona Coyotes
32. Lukas Bengtsson – Växjö
38. Rasmus Sandin – Washington Capitals
54. Anton Lindholm – Leksand
64. Jonathan Pudas – Skellefteå
94. Joel Persson – Växjö

Forwards

17. Pär Lindholm – Skellefteå
18. Dennis Everberg – Rögle
19. Marcus Sörensen – Fribourg-Gottéron
20. André Petersson – HV71
21. Leo Carlsson – Örebro
23. Lucas Raymond – Detroit Red Wings
24. Oscar Lindberg – Bern
33. Jakob Silfverberg – Anaheim Ducks
48. Jonatan Berggren – Detroit Red Wings
49. Fabian Zetterlund – San Jose Sharks
59. Linus Johansson – Färjestad
91. Carl Grundström – Los Angeles Kings
95. Jacob de la Rose – Fribourg-Gottéron
98. Alexander Nylander – Pittsburgh Penguins

Hoppas på en till Nylander

Alexander Nylander från Pittsburgh Penguins är en av två möjliga Nylanderbröder i årets VM. Storebror William Nylanders Toronto Maple Leafs ligger risigt till i Stanley Cup, de ligger under med 3-0 i matcher mot Florida Panters. Hallam är inte främmande för att göra förändringar i truppen under turneringens gång.

– Det kan bli några små förändringar, vi observerar vad som sker i omvärlden, säger han.

Spelschema Tre Kronor

12 maj, Sverige–Tyskland klockan 19.20 – SVT2 och SVT1 från 20.00
14 maj, Sverige–Österrike klockan 19.20 – SVT2 och SVT1 från 20.00
15 maj, Finland–Sverige klockan 19.20 – SVT2 och SVT1 från 20.00
18 maj, Ungern–Sverige klockan 15.20 – SVT1
20 maj, Sverige–Frankrike klockan 19.20 – SVT2 och SVT1 från 20.00
22 maj, Danmark–Sverige klockan 15.20 – SVT1 och SVT2 från 18.00
23 maj, Sverige–USA klockan 15.20 – SVT1 och SVT2 från 18.00

Övriga matcher i Grupp A – Tammerfors

Förutom Sverige spelar, Tyskland, Österrike, Finland, Ungern, Frankrike, Danmark och USA i Grupp A.

Fredag 12 maj

15.20, Finland-USA – SVT1

Lördag 13 maj

11.20, Frankrike-Österrike – SVT play
15.20, Ungern-Danmark – SVT Play
19.20, Tyskland-Finland – SVT2

Söndag 14 maj

11.20, USA-Ungern – SVT1
15.20, Frankrike-Danmark – SVT Play

Måndag 15 maj

15.20, Tyskland-USA – SVT play

Tisdag 16 maj

15.20, Danmark-Österrike – SVT1
19.20, Frankrike-Ungern – SVT play

Onsdag 17 maj

15.20, USA-Österrike – SVT1
19.20, Ishockey-VM: Finland-Frankrike – SVT play

Torsdag 18 maj

19.20, Danmark-Tyskland – SVT2 och SVT24 från 21.00

Fredag 19 maj

15.20, Ungern-Finland – SVT1
19.20, Österrike-Tyskland – SVT play

Lördag 20 maj

11.20, USA-Danmark – SVT1
15.20, Österrike-Finland – SVT play

Söndag 21 maj

15.20, Tyskland-Ungern – SVT play
19.20, USA-Frankrike – SVT play

Måndag 22 maj

19.20, Österrike-Ungern – SVT2 och SVT24 från 21.00

Tisdag 23 maj

11.00, Tyskland-Frankrike – SVT play
19.20, Finland-Danmark – SVT2 och SVT1 från 21.00

Grupp B – Riga

Tjeckien, Slovakien, Lettland, Kanada, Norge, Kazakstan, Schweiz och Slovenien

Fredag 12 maj

15.20, Slovakien-Tjeckien – SVT Play
19.20, Lettland-Kanada – SVT Play

Lördag 13 maj

11.20, Schweiz-Slovenien – SVT1
15.20, Norge-Kazakstan – SVT1 och SVT2 från 17.50
19.20, Slovakien-Lettland – SVT Play

Söndag 14 maj

11.20, Slovenien-Kanada – SVT play
15.20, Norge-Schweiz – SVT1
19.20, Ishockey-VM: Tjeckien-Kazakstan – SVT play

Måndag 15 maj

15.20, Slovakien-Kanada – SVT1
19.20, Tjeckien-Lettland – SVT play

Tisdag 16 maj

15.20, Slovenien-Norge – SVT play
19.20, Schweiz-Kazakstan – SVT2 och SVT24 från 20.00

Onsdag 17 maj

15.20, Lettland-Norge – SVT play
19.20, Kanada-Kazakstan – SVT2 och SVT24 från 21.00

Torsdag 18 maj

15.20, Tjeckien- Slovenien – SVT play
19.20, Schweiz-Slovakien – SVT play

Fredag 19 maj

15.20, Lettland-Slovenien – SVT play
19.20, Kazakstan-Slovakien – SVT2 och SVT24 från 20.00

Lördag 20 maj

11.20, Norge-Tjeckien – SVT play
15.00, Kanada-Schweiz – SVT1 och SVT2 från 17.50
19.20, Kazakstan-Lettland – SVT play

Söndag 21 maj

15.20, Slovenien-Slovakien – SVT1
19.20, Tjeckien-Schweiz – SVT2 och SVT1 från 21.00

Måndag 22 maj

15.20, Kanada-Norge – SVT play
19.20, Kazakstan-Slovenien – SVT play

Tisdag 23 maj

11.20, Slovakien-Norge – SVT1
15.20, Kanada-Tjeckien – SVT play
19.20, Schweiz-Lettland – SVT play

Slutspel

Torsdag 25 maj

15.20, Kvartsfinal 1, Tammerfors – SVT1
15.20, Kvartsfinal 2, Riga – SVT play
19.20, Kvartsfinal 3, Tammerfors – SVT2 och SVT1 från 20.00
19.20, Kvartsfinal 4, Riga – SVT play

Lördag 27 maj

13.20, Semifinal 1, Tammerfors – SVT1
17.20, Semifinal 2, Tammerfors – SVT2

Söndag 28 maj

14.20, Bronsmatch, Tammerfors – SVT1
19.20, Finalmatch, Tammerfors – SVT2 och SVT1 från 20.00

Med reservation för ändringar.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 7 =

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

DELA ARTIKELN