Superstjärnan saknades när Tre Kronor startade VM-uppladdningen

Hedlund Media på Youtube

Tre Kronor har nu samlats för sin första träning inför hockey-VM på hemmaplan, med premiärmatchen mot Slovakien på fredag. Truppen tog sina första skär på isen i Globen – men en av lagets största stjärnor, Mika Zibanejad, saknades.
– Han är lite hängig, han tar det lugnt och tar en vilodag, säger presschefen Linus Hugosson till Sportbladet.

Zibanejad, som väntas bli en av lagets ledande spelare och möjligen bära kaptensbindeln, kände sig inte helt frisk och valde därför att stå över den inledande träningen. Det är ännu oklart om hans frånvaro kan påverka hans deltagande i premiären, men laget hoppas på en snabb återhämtning.

Alla andra 23 spelare som tagits ut till den svenska VM-truppen fanns dock på plats och genomförde ispasset.

Kom direkt från flyget

Mikael Backlund och Marcus Johansson, som anslöt till truppen senare än flera andra spelare, fick gå direkt från flyget till Globen. Mikael Backlund saknade vissa delar av sin utrustning och kunde därför inte delta fullt ut, medan Marcus Johansson snabbt drog på sig sina grejer och kastade sig ut på isen för att hinna med den första träningen.

Erik Gustafsson och Emil Heineman, som presenterades för truppen tidigare under onsdagen, hann anlända något före Backlund och Johansson och kunde delta fullt ut i träningen.

Tycker du att skribenten är värd en kopp kaffe, en lunch eller kanske en hockeypuck?
Swisha valfritt förutsättningslöst bidrag till 0764-15 74 68.

 

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN