Rasmus Asplund – en potentiell kapten

Hedlund Media på Youtube

Färjestads Rasmus Asplund har stor erfarenhet av ledarskap på olika nivåer och är en av huvudkandidaterna till att tilldelas kaptensrollen i den svenska JVM-truppen.
– Ett ansvar jag gärna tar på mig, säger han till Hockeybladet.

Filipstadsbördige Ramus Asplund är nyss fyllda 19 år och en av spelarna i årets JVM-trupp med absolut mest erfarenhet av spel i olika juniorlandslag. Han har varit ett givet inslag i såväl J20- som J18-, J17- och J16-landslaget när åldern varit inne – och har dessutom varit kapten på alla nivåer.

Han är draftad av Buffalo Sabres och är trots sin unga ålder redan inne på tredje säsongen i Färjestads A-lag.
– Det har känts bra såhär långt överlag. Det går bättre och bättre och man växer för varje dag som går, säger han till Hockeybladet.

”Trivs i ledarrollen”

Han var med i JVM förra året och kunde även varit med redan för två år sedan.
– Ja, men då blev jag hemskickad i sista stund. Det var ändå häftigt att vara över och känna pulsen i Kanada. Hockey är religion där och det är liv på läktarna oavsett om det är Kanada-USA eller Danmark-Slovakien som möts.

Med den erfarenhet han har i ryggen så tar han gladeligen på sig en ledarroll i laget.
– Jag trivs i ledarrollen. Vissa killar gör sin första turnering och då är jag gärna där och delar med mig av mina erfarenheter.

Slutligen: Hattrick i en gruppspelsmatch eller en assist i finalen?
– En assist i finalen.

..mot vilka?
– Kanada! Piskar dem gärna inför deras egen hemmapublik.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN