AHL-meriterad back till AIK

Hedlund Media på Youtube
AIK som går en kamp mot Oskarshamn i toppen av Hockeyallsvenskan förstärker nu på backsidan. Klubben värvar AHL-meriterad back från Nashville Predators organisation.

AIK är serieledare i Hockeyallsvenskan, men endast två poäng framför Oskarshamn. Nu meddelar AIK i ett pressmeddelande att laget förstärker på backsidan. Den 25-åriga backen Brian Cooper är klar för resten av säsongen. Cooper tillhör Nashville Predators organisation. Men har till största del spelat i AHL och Milwaukee Admirals. Men även i Atlanta Gladiators i ECHL.

– Brian är en skridskostark och intensiv back med störst fokus på det defensiva spelet. Han besitter även ett bra passningsspel, berättar AIK Hockeys sportchef Anders Gozzi om sitt senaste nyförvärv, i pressmeddelandet.

Över 100 AHL-matcher

Brian Cooper draftades av Anaheim Ducks säsongen 2012 och har sedan dess spelat över 100 AHL-matcher. Poängskörden är ganska blyg med 27 poäng på 102 spelade matcher sedan säsongen 2016-2017.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN