KLART: AIK dumpar try-outspelaren

Hedlund Media på Youtube
AIK dumpar try-outspelaren, Adam Winborg, efter mindre än en månads provspel. Det meddelar klubben på sin hemsida.

Nu är det klart att AIK dumpar try-outspelaren, Adam Winborg. Den 25-årige forwarden vände hem efter åtta säsonger i USA, de fyra senaste på University of Michigan i collegeserien NCAA.

Winborg som spelade juniorhockey i AIK under två säsonger får inte chansen att spela i Solnaklubben i Hockeyallsvenskan den kommande säsongen.

”Tidigare i augusti presenterades Adam Winborg som tryout i A-laget efter att ha kommit tillbaka till Stockholm efter 8 år i USA. AIK har nu beslutat att avsluta tryoutperioden med forwarden.

AIK Hockey tackar Adam och önskar lycka till i fortsättningen!”, skriver klubben på sin hemsida.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN