SHL: Alla TV-sända försäsongsmatcher – med kanal och tider
Foto: Bildbyrån
Hockeybladet listar alla TV-sända försäsongsmatcher för SHL-lagen, med sändande kanal och matchtider. Örebro inleder försäsongen ikväll borta mot Västerås.

Här är alla TV-sända försäsongsmatcher för lagen i SHL, så häng med i försäsongen 2020.

Skaffa Cmore-konto

De flesta av matcherna ser du på Cmores kanaler och vill du streama matcherna har Hockeybladet ett erbjudande till våra läsare. Skaffa ditt Cmore-konto här.

Vi reserverar oss för matcher som inte är schemalagda än. Bland annat kommer Sportbladet att sända finalspelet i Skoda Trophy den 6 september.

Ta en titt på försäsongstabellen, hur går det för ditt lag?

17/918.00ÖrebroBrynäsCmore

Datum Tid Hemma Borta Kanal/Resultat
11/8 Västerås Örebro 2-0
12/8 Oskarshamn Linköping 4-1
13/8 Västerås Färjestad 1-3
13/8 Frölunda HV71 1-4
13/8 Örebro Djurgården 10-1
13/8 Växjö Rögle 1-3
14/8 Kristianstad Malmö 2-1, öt
15/8 Växjö HV71 5-1
18/8 Luleå Modo 2-4
18/8 Örebro Leksand 2-1
18/8 Växjö Oskarshamn 3-1
19/8 Skellefteå Modo 4-3, str
19/8 Kristianstad Rögle 6-5
20/8 Örebro HV71 1-2
20/8 Brynäs Djurgården 3-1
20/8 Frölunda Leksand 5-4
21/8 Rögle Växjö 3-4, öt
21/8 Leksand Färjestad 2-3
22/8 Färjestad Frölunda 3-5
26/8 Brynäs Örebro 1-4
27/8 Oskarshamn Leksand 3-2, str
27/8 Skellefteå Luleå 0-4
27/8 Frölunda Malmö 8-3
27/8 Rögle HV71 2-3
27/8 Linköping Djurgården 4-0
28/8 Södertälje Brynäs 0-4
28/8 Färjestad Örebro 2-3, öt
29/8 HV71 Oskarshamn 3-2
3/9 Djurgården Brynäs 3-0
3/9 Luleå Björklöven 4-2
3/9 Oskarshamn Växjö 3-2
3/9 Frölunda Rögle 4-6
3/9 Färjestad Mora 4-0
3/9 Linköping Vita Hästen 3-2, öt
3/9 Malmö Leksand 6-5
4/9 Modo Skellefteå 1-3
4/9 Vita Hästen Leksand 2-5
5/9 Södertälje Djurgården 0-4
5/9 HV71 Linköping 7-2
5/9 Malmö Vita Hästen 4-1
6/9 Brynäs Leksand 3-2, öt
6/9 Djurgården Malmö 3-4, str
8/9 AIK Färjestad 3-5
8/9 Oskarshamn Örebro 0-1
8/9 HV71 Växjö 3-2, öt
9/9 Luleå Skellefteå 4-3, öt
9/9 Rögle Frölunda 3-4, str
10/9 Malmö Växjö 5-6, öt
10/9 Leksand Brynäs 5-2
11/9 Oskarshamn Rögle 2-3, str
11/9 Björklöven Skellefteå 1-2, öt
12/9 Linköping Växjö 2-3, öt
15/9 Färjestad AIK 3-5
15/9 HV71 Djurgården 8-3
18/9 19.00 Växjö Malmö Cmore
9/9 BIK Karlskoga Färjestad INSTÄLLD
10/9 Örebro Linköping INSTÄLLD
15/9 Kärpät Luleå INSTÄLLD

Kommentarer

Kommentarer