MARDRÖMMEN: Målvakten skadad – igen

Hedlund Media på Youtube
Igår stod det klart att HV71 kommer att få möta Linköping i åttondelsfinal. Första matchen spelas redan imorgon i Kinnarps Arena. Nu får man klara sig utan sin målvakt som återigen är skadad
– Vi har inga kommentarer i nuläget, säger Andreas Frostemark till Hockeybladet.

HV:s målvakt Linus Söderström har saknats i HV71:s senaste matcher. Det han bli två stycken matcher för Linus Söderström i HV-tröjan efter hans operation i USA. Dagen efter matchen mot Färjestad så fanns Linus inte med på träningen. Nu är han återigen uppsatt på skadelistan och han kommer inte att finnas med i morgondagens match mot Linköping. Hockeybladet når HV71:s sjukgymnast Andreas Frostemark som är fåordig.

– Vi har inga kommentarer att ge alls om skadan i nuläget. Inte heller när han kommer att vara tillbaka i spel, säger HV71:s sjukgymnast Andreas Frostemark till Hockeybladet.

Pettersson-Wentzel eller Sandström

Med Linus på skadelistan så blir det nyförvärvet Felix Sandström tillsammans med Fredrik Pettersson-Wentzel som kommer vakta HV:s mål i morgondagens match mot Linköping. Frågan är vem som kommer få det ansvarsfulla uppdraget att ta hand om förstaspaden i Linus frånvaro. Samtidigt så är Kevin Stenlund tillbaka i spel. Stenlund som igår bekräftade att han lämnar HV71 efter säsongen för att pröva lyckan i USA.

Åttondelsfinalerna

[event_list 27112]

Ladda ner spelschemat i din kalender.
Applekalender>>>
Outlookkalender>>>
Googlekalender>>>

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN