KLART: HV-centern klar för ny klubb – lämnar efter två säsonger

Hedlund Media på Youtube
HV-centern, Joakim Andersson, är klar för en ny klubb. Han lämnar Jönköpingslaget HV71 för ett nytt äventyr i finska Liiga. Kontraktet löper över ett år.

Nu är det klart, HV-centern Joakim Andersson har gjort klart med en ny klubb. 31-åringen går till KooKoo i finska Liiga.

– Joakim är en tvåvägscenter och har över 700 matcher i toppligor, säger Jarmo Kultanen, sportdirektör i KooKoo till klubbens hemsida.

Två säsonger

Andersson har två säsonger bakom sig i HV71 och dessförinnan var han två säsonger i Örebro. Till Örebro kom han som hemvändare efter sex säsonger i Detriots organisation med spel både i NHL och AHL.

Han har Munkedal som moderklubb och har även representerat Frölunda i SHL, nu har han skrivit på ett kontrakt över den kommande säsongen.

– Nu är truppen komplett och redo för den kommande säsongen, säger Kultanen.

 

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN