Jacob Larsson vill bidra med tung NHL-rutin

Hedlund Media på Youtube

Frölundas inlånade NHL-back Jacob Larsson är en av de tilltänkta defensiva kuggarna i Sveriges lag i JVM.
– Jag vill bidra med rutin och enkelt spel, säger han till Hockeybladet.

Jacob Larsson är en 19-årig kille från Ljungby i Småland. Han tillhör Anaheim Ducks’ organisation men är för närvarande utlånad till Frölunda. Han inledde säsongen i USA med fyra matcher i NHL och även fyra i Anaheims farmarlag San Diego Gulls.
– Det var ett bra äventyr där borta. Spelet kändes helt ok och vädret var härligt, säger han till Hockeybladet.

Planen är att han ska spela i Frölunda säsongen ut och sedan åka tillbaka till Anaheim för att på allvar strida om en fast plats i NHL.
– Jag åker över nästa år igen men tills dess ligger fokus bara på att jobba vidare här i Frölunda för att bli ännu bättre.

Räknar med bra tryck

Jacob var med i JVM redan i fjol och anser sig ha utvecklats både på och utanför isen sedan dess.
– Jag har lärt mig mycket sedan förra året. Jag spelar tryggare och tar för mig mer ute på banan och i omklädningsrummet.

Skillnaderna på känslan inför årets JVM är dock inte enorma.
– Man var riktigt taggad förra året också eftersom det var första gången. Det var grymt bra tryck på läktaren i Finland men det blir nog ännu mer i Kanada.

Slutligen: Hattrick i en gruppspelsmatch eller en assist i finalen?
– Det beror på. Svår fråga, men är det ett viktigt mål i finalen så tar jag assisten.

..och vilka lag möts i finalen, då?
– Hehe, man vill ju inte jinxa. Svårt, men jag säger att vi möter Kanada!

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN