HOCKEYALLSVENSKAN: Så TV-sänds försäsongen 2020
Foto: Bildbyrån
Snart är det dags för träningsmatcher, så TV-sänds försäsongen 2020 för lagen i Hockeyallsvenskan. Många olika sajter sänder, bokmärk och spara sidan.

Nu är det dags att planerna för träningsmatcherna, så sänds försäsongen 2020 för lagen i Hockeyallsvenskan. Försäsongsmatcherna är utspridda på olika streamingbolag och alla matcher har det än så länge inte meddelats vilken sajt som sänder matcherna.

Vi har valt att lägga in träningsmatcherna efter varje lag, så att du lättare hittar ditt favoritlag.

Många av försäsongsmatcherna har ändrats på grund av den pågående situationen med Coronapandemin.

Så hittar du sändningarna

Cmore sänder via flera av sina kanaler, bland annat Sportkanalen. Vill du inte missa försäsongsmatcherna via Cmores kanaler, ta del av Hockeybladets erbjudande.

Matcherna

AIK
20/8 Forshaga AIK 4-3, ÖT
2/9 Almtuna AIK 4-1
8/9 AIK Färjestad 3-5
10/9 Västerås AIK INSTÄLLD
10/9 Södertälje AIK 5-4, str
15/9 18.00 Färjestad AIK Cmore
16/9 BIK Karlskoga AIK INSTÄLLD
24/9 19.00 AIK Almtuna Solidsport

 

Almtuna
27/8 Almtuna J20-landslaget 2-4
30/8 Väsby Almtuna 3-5
2/9 Almtuna AIK 4-1
9/9 Almtuna Hudiksvall 0-3
12/9 Vita Hästen Almtuna 3-0
18/9 19.00 Almtuna Väsby Solidsport
24/9 19.00 AIK Almtuna Solidsport

 

Björklöven
3/9 Luleå Björklöven 4-2
11/9 19.00 Björklöven Skellefteå 1-2, öt
16/9 19.00 Björklöven Modo Sportbladet Plus
18/9 16.30 Björklöven Timrå Sportexpressen Play
19/9 14.00 Björklöven Mora Sportexpressen Play
24/9 19.00 Björklöven Timrå Sportbladet Plus

 

BIK Karlskoga
28/8 BIK Karlskoga Västerås 2-1
4/9 AIK BIK Karlskoga INSTÄLLD
9/9 BIK Karlskoga Färjestad INSTÄLLD
16/9 BIK Karlskoga AIK INSTÄLLD
18/9 17.00 BIK Karlskoga Mariestad Oklar om den TV-sänds
25/9 17.00 BIK Karlskoga Mora Sportexpressen Play
26/9 15.00 Mora BIK Karlskoga Sportexpressen Play

 

Kristianstad
14/8 Kristianstad Malmö 2-1 2-1, ÖT
19/8 Kristianstad Rögle 6-5
21/8 Kristianstad Troja 0-3
4/9 Kristianstad Karlskrona 4-0
11/9 Kristianstad Tingsryd 3-4, str
16/9 19.00 Kristianstad Troja Kristianstadsbladet
18/9 19.00 Kristianstad Hanhals Kristianstadsbladet
23/9 19.00 Tingsryd Kristianstad minHockey Play
30/9 19.00 Karlskrona Kristianstad Oklart

 

Modo
18/8 Luleå Modo 2-4
19/8 Skellefteå Modo 4-3, str
28/8 Modo Timrå 0-4
4/9 Modo Skellefteå 1-3
10/9 Timrå Modo 0-2
16/9 19.00 Björklöven Modo Sportbladet Plus
18/9 20.00 Modo Mora Sportexpressen Play
19/9 17.30 Modo Timrå Sportexpressen Play

 

Mora
3/9 Färjestad Mora 4-0
5/9 Mora Hudiksvall 5-2
16/9 19.00 Timrå Mora Sportexpressen Play
18/9 20.00 Modo Mora Sportexpressen Play
19/9 14,00 Björklöven Mora Sportexpressen Play
25/9 17.00 BIK Karlskoga Mora Sportexpressen Play
26/9 15.00 Mora BIK Karlskoga Sportexpressen Play

 

Södertälje
26/8 Väsby Södertälje 2-4
28/8 Södertälje Brynäs 0-4
5/9 Södertälje Djurgården 0-4
6/9 Södertälje Vita Hästen 1-4
10/9 Södertälje Vita Hästen INSTÄLLD
10/9 Södertälje AIK 5-4, str
17/9 19.00 Södertälje Västerås Sportway
23/9 19.00 Södertälje Väsby Sportway

 

Timrå
28/8 Modo Timrå 0-4
10/9 Timrå Modo 0-2
16/9 19.00 Timrå Mora Sportexpressen Play
18/9 16.30 Björklöven Timrå Sportexpressen Play
19/9 17.30 Modo Timrå Sportexpressen Play
24/9 19.00 Björklöven Timrå Sportbladet Plus

 

Tingsryd
9/9 Tingsryd Västervik 0-1
11/9 19.00 Kristianstad Tingsryd 3-4, str
18/9 19.00 Mörrum Tingsryd Hockeyettan Live
23/9 19.00 Tingsryd Kristianstad minHockey Play
25/9 19.00 Tingsryd Troja minHockey Play

 

Vita Hästen
3/9 Linköping Vita Hästen 3-2, öt
4/9 Vita Hästen Leksand 3-1
5/9 Malmö Vita Hästen 4-1
6/9 Södertälje Vita Hästen 1-4
10/9 Södertälje Vita Hästen INSTÄLLD
12/9 15.00 Vita Hästen Almtuna 3-0
18/9 19.00 Västervik Vita Hästen Sportexpressen Play
23/9 19.00 Västerås Vita Hästen Sportexpressen Play
25/9 19.00 Vita Hästen Västervik Sportexpressen Play

 

Väsby
26/8 Väsby Södertälje 2-4
30/8 Väsby Almtuna 3-5
9/9 Vallentuna Väsby 5-6
13/9 Väsby Nyköping 10-1
16/9 19.00 Västervik Väsby Sportexpressen Play
18/9 19.00 Almtuna Väsby Solidsport
23/9 19.00 Södertälje Väsby Sportway
27/9 16.00 Huddinge Väsby Svensk Hockey Play

 

Västervik
9/9 Tingsryd Västervik 0-1
16/9 19.00 Västervik Väsby Sportexpressen Play
18/9 19.00 Västervik Vita Hästen Sportexpressen Play
23/9 19.00 Västervik Vimmerby Sportexpressen Play
25/9 19.00 Vita Hästen Västervik Sportexpressen Play

 

Västerås
11/8 Västerås Örebro 2-0
13/8 Västerås Färjestad 1-3
28/8 BIK Karlskoga Västerås 2-1
10/9 Västerås AIK INSTÄLLD
17/9 19.00 Södertälje Västerås Sportway
23/9 19.00 Västerås Vita Hästen Sportexpressen Play

Uppdaterad 14/9

Kommentarer

Kommentarer