VM2021: Här är Tre Kronors spelschema i Hockey-VM

0
2274
Foto: Henric Wauge
Här är Tre Kronors spelschema i Hockey-VM i Riga 21 maj till sjätte juni 2021. Blir det nationaldagsfirande i Riga för det blågula landslaget?

Tre Kronors spelschema för Hockey-VM i Riga är klart. VM spelas i den lettiska huvudstaden mellan 21 maj och sjätte juni, finalen spelas på Sveriges nationaldag.

Belarus, Danmark, Ryssland, Schweiz, Slovakien, Storbritannien och Tjeckien är Sveriges motståndare i Grupp A.

Matcherna sänds i på SVT.

Sveriges matcher

Datum
Tid
Match
22 maj 11.15 Danmark-Sverige
23 maj 15.15 Sverige-Belarus
25 maj 19.15 Schweiz-Sverige
27 maj 19.15 Sverige-Tjeckien
28 maj 15.15 Sverige-Storbritannien
30 maj 19.15 Sverige-Slovakien
31 maj 19.15 Ryssland-Sverige
3 juni Kvartsfinaler
5 juni Semifinaler
6 juni Medaljmatcher

Grupp B

I den andra gruppen ställs Finland, Italien, Kanada, Kazakstan, Lettland, Norge, Tyskland och USA mot varandra.

Hela Spelschemat

Här är hela spelschemat för VM i Riga 2021.

Datum
Tid
Hemma
Borta
Grupp
21 maj 15.15 Ryssland Tjeckien Grupp A
21 maj 15.15 Tyskland Italien Grupp B
21 maj 19.15 Belarus Slovakien Grupp A
21 maj 19.15 Kanada Lettland Grupp B
22 maj 11.15 Danmark Sverige Grupp A
22 maj 11.15 Norge Tyskland Grupp B
22 maj 15.15 Storbritannien Ryssland Grupp A
22 maj 15.15 Finland USA Grupp B
22 maj 19.15 Tjeckien Schweiz Grupp A
22 maj 19.15 Lettland Kazakstan Grupp B
23 maj 11.15 Storbritannien Slovakien Grupp A
23 maj 11.15 Norge Italien Grupp B
23 maj 15.15 Sverige Belarus Grupp A
23 maj 15.15 Kazakstan Finland Grupp B
23 maj 19.15 Danmark Schweiz Grupp A
23 maj 19.15 Kanada USA Grupp B
24 maj 15.15 Slovakien Ryssland Grupp A
24 maj 15.15 Lettland Italien Grupp B
24 maj 19.15 Tjeckien Belarus Grupp A
24 maj 19.15 Tyskland Kanada Grupp B
25 maj 15.15 Storbritannien Danmark Grupp A
25 maj 15.15 USA Kazakstan Grupp B
25 maj 19.15 Schweiz Sverige Grupp A
25 maj 19.15 Finland Norge Grupp B
26 maj 15.15 Ryssland Danmark Grupp A
26 maj 15.15 Kazakstan Tyskland Grupp B
26 maj 19.15 Belarus Storbritannien Grupp A
26 maj 19.15 Kanada Norge Grupp B
27 maj 15.15 Schweiz Slovakien Grupp A
27 maj 15.15 USA Lettland Grupp B
27 maj 19.15 Sverige Tjeckien Grupp A
27 maj 19.15 Finland Italien Grupp B
28 maj 15.15 Sverige Storbritannien Grupp A
28 maj 15.15 Kazakstan Kanada Grupp B
28 maj 19.15 Danmark Belarus Grupp A
28 maj 19.15 Lettland Norge Grupp B
29 maj 11.15 Tjeckien Storbritannien Grupp A
29 maj 11.15 Italien Kazakstan Grupp B
29 maj 15.15 Schweiz Ryssland Grupp A
29 maj 15.15 Norge USA Grupp B
29 maj 19.15 Slovakien Danmark Grupp A
29 maj 19.15 Tyskland Finland Grupp B
30 maj 15.15 Belarus Schweiz Grupp A
30 maj 15.15 Italien Kanada Grupp B
30 maj 19.15 Sverige Slovakien Grupp A
30 maj 19.15 Finland Lettland Grupp B
31 maj 15.15 Tjeckien Danmark Grupp A
31 maj 15.15 USA Tyskland Grupp B
31 maj 19.15 Ryssland Sverige Grupp A
31 maj 19.15 Norge Kazakstan Grupp B
1 juni 11.15 Schweiz Storbritannien Grupp A
1 juni 11.15 Kanada Finland Grupp B
1 juni 15.15 Slovakien Tjeckien Grupp A
1 juni 15.15 Italien USA Grupp B
1 juni 19.15 Ryssland Belarus Grupp A
1 juni 19.15 Tyskland Lettland Grupp B
3 juni Kvartsfinaler
5 juni Semifinaler
6 juni Medaljmatcher

Kommentarer

Kommentarer

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

åtta + elva =

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.