Svenska domare uttagna till VM

Hedlund Media på Youtube
Fem svenska domare är uttagna till internationella uppdrag. Totalt kommer fyra huvuddomare och en linjeman att åka till A-VM och B-VM, meddelar Svenska Ishockeyförbundet på sin webbplats.

Svenska domare är uttagna till att döma A-VM och B-VM, skriver Svenska Ishockeyförbundet på sin webbplats. Huvuddomarna Tobias Björk och Linus Öhlund får tillsammans med linjemannen Andreas Malmqvist åka till A-VM i slovakiska Bratislava i maj. Till B-VM som spelas i Astana i Kazakstan kommer den Hockeyallsvenska huvuddomaren Christoffer Holm och SHL-linjemannen Tobias Nordlander att åka.

– Jag är stolt över att SHL kan leverera tre domare till VM och att detta är ett bevis på hur bra domare vi har i Sverige, säger Tomas Thorsbrink, huvuddomar- och utvecklingansvarig för SHL, till ligans hemsida.

A-VM spelas 10-26 maj och B-VM spelas 29 maj till 5 april.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN