Officiellt: Han blir ny GM i Luleå Hockey

Hedlund Media på Youtube

Tidningen Norrbottens-Kuriren har tidigare avslöjat att Ulf Engman har varit en av personerna som är tänkta att ingå i Luleås nya GM-lösning. Nu är det bekräftat.

Den 31 december kunde Norrbottens-Kuriren avslöja att Ulf Engman kunde bli en av Lars ”Osten” Bergströms ersättare i den nya organisationen. Nu står det alltså klart att det blir så.

På Luleås officiella hemsida skriver man att Ulf Engman kommer ingå i den sportsliga ledningen redan från och med den 1 februari. Lars ”Osten” Bergström blir kvar fram till att kontraktstiden har gått ut.

Ulf Engman har tidigare varit videocoach för Sveriges landslag i Ishockey under OS 2014. Nu blir han klubbens nya lösning som general manager.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN