Västervik förstärker truppen med collagespelaren

Hedlund Media på Youtube
Västervik förstärker truppen med collagespelaren Alexis Binner. Han lämnade redan som 15-åring Sverige för USA, men nu är han tillbaka för spel i Hockeyallsvenskan. 

Västervik har värvat en ny back. Klubben förstärker truppen med collagespelaren Alexis Binner. Under de två senaste åren har den 20-årige svensken representerat University of Maine, där han förra säsongen noterades för 33 matcher och 11 poäng. Nu väntar spel i Hockeyallsvenskan och Västervik.

Klubbens sportchef Emil Georgsson kommenterar sitt nyförvärv.

Alexis är en spännande back som gjort en annorlunda resa genom att åka över till USA redan som 15-åring. Han är en storväxt back som gillar att spela pucken och hitta lösningar, säger han till klubbens hemsida och fortsätter:

Vi gillar det vi har sett av Alexis och vi är glada över att ha knutit honom till oss nästa säsong.

Kontraktet sträcker sig över nästa säsong.

Läs mer om Västervik>>>

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN