”Ny säsong – Ny ledning” – presskonferens i eftermiddag

Hedlund Media på Youtube

Färjestad BK kallar till presskonferens i eftermiddag. Det mesta talar för att nya tränarstaben kommer presenteras i sin helhet – och det ser ut att bli en värmländsk lösning.

”Ny säsong – Ny ledning” är rubriken på Färjestads presskonferens som startar vid 15:00 i eftermiddag, vilket med största sannolikhet betyder att den nya tränarstaben kommer att presenteras. Möjligtvis även ett nytt komplement till sportchefen Peter Jakobsson, då klubbens VD Stefan Larsson i nuläget jobbar dubbelt.

Värmlänning aktuell

En som själv bekräftat att samtal förs med Färjestad är värmländske Gereon Dahlgren, som förra säsongen stod i Leksands bås som assisterande tränare.
– Ja, jag har haft en dialog med Färjestad. Om det är klart? Haha, fråga Färjestad, sa han till NWT förra veckan.

Om Dahlgren i så fall fortsätter som assisterande tränare eller tar huvudansvaret är dock oklart. Han är god vän med Johan Pennerborn, som var assisterande tränare i Färjestad förra säsongen. Pennerborn blir kvar och ses också som en alternativ huvudtränare.

Kommentarer

Kommentarer

liknande artiklar

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

DELA ARTIKELN