FÖRSÄSONG 2020: Hockeyallsvenskans träningsmatcher
Foto: Bildbyrån
Det är dags försäsong 2020 och här hittar du samtliga av Hockeyallsvenskans träningsmatcher inför den stundande säsongen. Bokmärk sidan så slipper du leta.

Snart startar försäsong 2020 och Hockeybladet ger dig samtliga Hockeyallsvenskans träningsmatcher inför starten av Hockeyallsvenskan 2020/2021. Försäsongsschemat är preliminärt och beroende på hur situationen i Sverige ser ut när det är dags att dra igång.

Vi har samlat hela Hockeyallsvenskans träningsmatcher som vi fått tag på. Så fort vi får in fler matcher kommer vi att fylla på listorna. Vi ger dig träningsmatcherna lag för lag, samt en sammanställning av samtliga träningsmatcher som blivit officiella.

Vi har med både Karlskronas och Väsbys träningsmatcher, då det inte är klart än vilken av klubbarna som spelar i Hockeyallsvenskan 2020/2021.

Lagens träningsmatcher

AIK
Tisdag 11/8 19.00 AIK-Almtuna Stockholm
Torsdag 13/8 19.00 BIK Karlskoga-AIK Bofors
Tisdag 18/8 19.00 Västerås-AIK Västerås
Onsdag 2/9 19.00 Almtuna-AIK Uppsala
Fredag 4/9 19.00 AIK-BIK Karlskoga Stockholm
Almtuna
Tisdag 11/8 19.00 AIK-Almtuna Stockholm
Fredag 14/8 19.00 Mora-Almtuna Mora
Tisdag 18/8 19.00 Wings Arlanda-Almtuna Märsta
Onsdag 26/8 19.00 Almtuna-Hudiksvall Uppsala
Lördag 29/8 14.00 Väsby-Almtuna Väsby
Onsdag 2/9 19.00 Almtuna-AIK Uppsala
Fredag 4/9 19.00 Vita Hästen-Almtuna Norrköping
BIK Karlskoga
Fredag 7/8 TBA Södertälje-BIK Karlskoga Södertälje
Tisdag 11/8 19.00 BIK Karlskoga-Färjestad Bofors
Torsdag 13/8 19.00 BIK Karlskoga-AIK Bofors
Söndag 16/8 TBA Grums-BIK Karlskoga Grums
Onsdag 19/8 TBA BIK Karlskoga-Södertälje Bofors
Onsdag 26/8 19.00 BIK Karlskoga-Västerås Bofors
Onsdag 2/9 TBA Vita Hästen-BIK Karlskoga Norrköping
Fredag 4/9 19.00 AIK-BIK Karlskoga Stockholm
Björklöven
Onsdag 12/8 TBA Luleå-Björklöven Luleå
Fredag 14/8 19.00 Björklöven–Skellefteå Umeå
Tisdag 25/8 19.00 Björklöven-Modo Umeå*
Fredag 28/8 17.30 Björklöven-Timrå Sundsvall*
Lördag 29/8 14.00 Mora-Björklöven Sundsvall*
Torsdag 3/9 19.00 Timrå-Björklöven Vännäs
Karlskrona
Tisdag 18/8 19.00 Västervik-Karlskrona Västervik
Kristianstad
Fredag 7/8 19.00 Karlskrona-Kristianstad Karlskrona
Fredag 14/8 19.00 Kristianstad-Malmö Kristianstad
Onsdag 19/8 19.00 Kristianstad-Rögle Kristianstad
Fredag 21/8 19.00 Kristianstad-Troja/Ljungby Kristianstad
Fredag 28/8 19.00 Tingsryd-Kristianstad Tingsryd
Lördag 29/8 17.30 Kristianstad-Tingsryd Kristianstad
Fredag 4/9 19.00 Kristianstad-Karlskrona Kristianstad
Modo
Tisdag 25/8 19.00 Björklöven-Modo Umeå*
Torsdag 27/8 20.00 Modo-Timrå Sundsvall*
Fredag 28/8 20.00 Modo-Mora Sundsvall*
Mora
Fredag 14/8 19.00 Mora-Almtuna Mora
Torsdag 20/8 19.00 Frisk Asker-Mora Lysekil
Lördag 22/8 15.00 Sparta Sarpsborg-Mora Lysekil
Onsdag 26/8 19.00 Timrå-Mora Sundsvall*
Fredag 28/8 20.00 Modo-Mora Sundsvall*
Lördag 29/8 14.00 Mora-Björklöven Sundsvall*
Torsdag 3/9 19.00 Färjestad-Mora Forshaga
Södertälje
Fredag 28/8 19.00 Södertälje-Brynäs Södertälje*
Lördag 5/9 15.00 Södertälje-Djurgården Södertälje**
Söndag 6/9 TBA Södertälje-TBD Södertälje**
Timrå
Fredag 14/8 19.00 Leksand-Timrå Bollnäs
Tisdag 18/8 18.00 Timrå-Brynäs Timrå
Fredag 21/8 19.00 Hudiksvall-Timrå Hudiksvall
Onsdag 26/8 19.00 Timrå-Mora Sundsvall*
Torsdag 27/8 20.00 Modo-Timrå Sundsvall*
Fredag 28/8 17.30 Björklöven-Timrå Sundsvall*
Torsdag 3/9 19.00 Timrå-Björklöven Vännäs
Tingsryd
Fredag 14/8 19.00 Troja/Ljungby-Tingsryd Ljungby
Fredag 21/8 19.00 Mörrum-Tingsryd Mörrum
Fredag 28/8 19.00 Tingsryd-Kristianstad Tingsryd
Lördag 29/8 17.30 Kristianstad-Tingsryd Kristianstad
Fredag 4/9 19.00 Tingsryd-Västervik Tingsryd
Vita Hästen
Torsdag 13/8 19.00 Västerås-Vita Hästen Västerås
Fredag 21/8 19.00 Västervik-Vita Hästen Västervik
Torsdag 27/8 19.00 Vita Hästen-Västervik Norrköping
Fredag 4/9 19.00 Vita Hästen-Almtuna Norrköping
Väsby
Lördag 29/8 14.00 Väsby-Almtuna Väsby

Väsby håller på att se över sitt försäsongsschema och kommer att meddela försäsongsmatcherna när det är klart vilken serie de spelar i.

Västervik
Fredag 14/8 19.00 Västervik-Vimmerby Västervik
Tisdag 18/8 19.00 Västervik-Karlskrona Västervik
Fredag 21/8 19.00 Västervik-Vita Hästen Västervik
Torsdag 27/8 19.00 Vita Hästen-Västervik Norrköping
Onsdag 2/9 19.00 Västervik-Oskarshamn Västervik
Fredag 4/9 19.00 Tingsryd-Västervik Tingsryd
Västerås
Tisdag 11/8 19.00 Västerås-Örebro Västerås
Torsdag 13/8 19.00 Västerås-Vita Hästen Västerås
Tisdag 18/8 19.00 Västerås-AIK Västerås
Onsdag 26/8 19.00 BIK Karlskoga-Västerås Bofors
Fredag 4/9 19.00 Västerås-Leksand Södertälje**
Lördag 5/9 19.00 Västerås-Malmö Södertälje**
Söndag 6/9 TBA Västerås-TBD Södertälje**

Hela Hockeyallsvenskans träningsmatcher

Träningsmatcher dag för dag
Dag Datum Tid Lag Spelort
Tisdag 11/8 19.00 Västerås-Örebro Västerås
Tisdag 11/8 19.00 AIK-Almtuna Stockholm
Torsdag 13/8 19.00 Västerås-Vita Hästen Västerås
Fredag 14/8 19.00 Västervik-Vimmerby Västervik
Fredag 14/8 19.00 Kristianstad-Malmö Kristianstad
Fredag 14/8 19.00 Mora-Almtuna Mora
Fredag 14/8 19.00 Leksand-Timrå Bollnäs
Tisdag 18/8 18.00 Timrå-Brynäs Timrå
Tisdag 18/8 19.00 Västerås-AIK Västerås
Tisdag 18/8 19.00 Wings Arlanda-Almtuna Märsta
Tisdag 18/8 19.00 Västervik-Karlskrona Västervik
Torsdag 20/8 19.00 Frisk Asker-Mora Lysekil
Fredag 21/8 19.00 Västervik-Vita Hästen Västervik
Fredag 21/8 19.00 Hudiksvall-Timrå Hudiksvall
Lördag 22/8 15.00 Sparta Sarpsborg-Mora Lysekil
Tisdag 25/8 19.00 Björklöven-Modo Umeå*
Onsdag 26/8 19.00 BIK Karlskoga-Västerås Bofors
Onsdag 26/8 19.00 Almtuna-Hudiksvall Uppsala
Onsdag 26/8 19.00 Timrå-Mora Sundsvall*
Torsdag 27/8 19.00 Vita Hästen-Västervik Norrköping
Torsdag 27/8 17.30 Sundsvall-Örnsköldsvik Sundsvall*
Torsdag 27/8 20.00 Modo-Timrå Sundsvall*
Fredag 28/8 17.30 Björklöven-Timrå Sundsvall*
Fredag 28/8 19.00 Södertälje-Brynäs Södertälje*
Fredag 28/8 20.00 Modo-Mora Sundsvall*
Lördag 29/8 14.00 Mora-Björklöven Sundsvall*
Lördag 29/8 14.00 Väsby-Almtuna Väsby
Onsdag 2/9 19.00 Västervik-Oskarshamn Västervik
Onsdag 2/9 19.00 Almtuna-AIK Uppsala
Torsdag 3/9 19.00 Färjestad-Mora Forshaga
Torsdag 3/9 19.00 Timrå-Björklöven Vännäs
Fredag 4/9 19.00 Tingsryd-Västervik Tingsryd
Fredag 4/9 19.00 Vita Hästen-Almtuna Norrköping
Fredag 4/9 19.00 Västerås-Leksand Södertälje**
Lördag 5/9 15.00 Södertälje-Djurgården Södertälje**
Lördag 5/9 19.00 Västerås-Malmö Södertälje**
Söndag 6/9 TBA Södertälje-TBD Södertälje**
Söndag 6/9 TBA Västerås-TBD Södertälje**

* SCA-Cupen i Sundsvall
** Skoda Trophy i Södertälje

Annonser

Kommentarer

Kommentarer