Site icon Hockeybladet.nu

ARVIDSSON: Hyllar publikens psykning mot USA

Viktor Arvidsson var en av de stora svenska matchhjältarna mot USA igår. För Hockeybladet berättar han om sitt första mål i matchen, det som till stor del fick USA på fall. De svenska fansen får en rejäl hyllning och psykningen mot USA hyllas av honom.
– Jag såg den inte, men kul, säger Viktor Arvidsson till Hockeybladet.

En gigantisk tröja med en psykning: ”Bring it on” vecklades ut varje gång spelarna kom in på isen och varje gång Tre Kronor gjorde mål i matchen mot USA. En grej som hyllas av tvåmålsskytten Viktor Arvidsson efter matchen.

– Jag såg den inte, men kul, säger Viktor Arvidsson till Hockeybladet.

Arvidsson hyllar förutom psykningen även de svenska fansen för det enorma stöd som de gett laget hittills i turneringen.

Första målet

Forwarden inledde målskyttet som kom när Sverige var i kraftig brygga i den första perioden. Ett riktigt kämpamål från Arvidssons sida. Fast målet i öppen kasse var svårare, i alla fall om du frågar Arvidsson.

– Det andra var ju längre från målet, säger han med ett leende på läpparna.

Läs mer om VM>>>

Kommentarer

Kommentarer

Exit mobile version