P17-landslaget till World Under-17 Hockey Challenge

Målvakter
Olle Eriksson Ek, Färjestad
Arvid Söderblom, Frölunda

Backar
Anton Björkman, Linköping
Erik Brännström, HV71
Timothy Liljegren, Rögle
Karl Markström, Frölunda
Sebastian Walfridsson, Modo
Filip Westerlund, Frölunda
Ludwig Stenvall, Skellefteå

Forwards
Erik Aterius, Leksand
Lucas Elvenes, Rögle
Rickard Hugg, Leksand
Jesper Emanuelsson, Frölunda
Anton Johansson, Örebro
Hugo Leufvenius, Linköping
Isac Lundeström, Luleå
Kalle Miketinac, Frölunda
Henrik Hellgren, Modo
Max Wennlund, HV71
Fabian Zetterlund, Färjestad
Filip Sveningsson, HV71
Max Tjernström, Modo

Ledare
Pär Ericson, Lagledare
Ulf Lundberg, Huvudtränare
Anders Eriksén, Assisterande tränare
Fredrik Mikko, Målvaktstränare

Spelprogram
Grupp A: Kanada Svart, Kanada Vit, USA, Tjeckien
Grupp B: Finland, Kanada Röd, Ryssland, Sverige

Söndagen den 1 november 2015
16.30 Kanada Vit-Kanada Svart, Encana Events Centre, Dawson Creek
16.30 Sverige-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John
21.00 Tjeckien-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek
21.00 Finland-Kanada Röd, North Peace Arena, Fort St. John

Måndagen den 2 november 2015
16.30 USA-Kanada Vit, Encana Events Centre, Dawson Creek
16.30 Ryssland-Finland, North Peace Arena, Fort St. John
21.00 Kanada Svart-Tjeckien, Encana Events Centre, Dawson Creek
21.00 Kanada Röd-Sverige, North Peace Arena, Fort St. John

Tisdagen den 3 november 2015
16.30 Kanada Vit-Tjeckien, Encana Events Centre, Dawson Creek
16.30 Finland-Sverige, North Peace Arena, Fort St. John
Kanada Svart-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek
Kanada Röd-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John

Torsdagen den 5 november 2015
16.30 Kvartsfinal B 1-A 4, North Peace Arena, Fort St. John
16.30 Kvartsfinal A 1-B 4, Encana Events Centre, Dawson Creek
21.00 Kvartsfinal B 2-A 3, North Peace Arena, Fort St. John
21.00 Kvartsfinal A 2-B 3, Encana Events Centre, Dawson Creek

Fredagen den 6 november 2015
15.30 Placeringsmatch, North Peace Arena, Fort St. John
16.30 Placeringsmatch, Encana Events Centre, Dawson Creek
20.00 Semifinal, North Peace Arena, Fort St. John
21.00 Semifinal, Encana Events Centre, Dawson Creek

Lördagen den 7 november 2015
17.00 Match om tredje plats, Encana Events Centre, Dawson Creek
21.30 Final, Encana Events Centre, Dawson Creek

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid

Kommentarer

Kommentarer